---
title: "Mest lest i 2019: Gamle rør i borettslag, sprinkler og vanlige tabber"
description: Utskifting av gamle rør i borettslag og sprinkleranlegg var noe av det leserne av VB Bloggen Proff var opptatt av i 2019.
---

[VB Bloggen - En blogg fra VB - Rørleggerkonsernet for hele Norge ](https://blogg.vb.no/proff)

# [Mest lest i 2019: Gamle rør i borettslag, sprinkler og vanlige tabber](https://blogg.vb.no/proff/mest-lest-i-2019-gamle-ror-i-borettslag-sprinkleranlegg-og-tabber)

 Skrevet av [VB](https://blogg.vb.no/proff/author/vb) | 2. januar 2020

Velkommen til et nytt år på VB-bloggen! Vi gleder oss til å dele flere artikler med fagkunnskap og informasjon som du forhåpentligvis kan bruke i jobbhverdagen din. Men la oss begynne året med et lite tilbakeblikk og se på hva leserne våre var mest opptatt av i fjor. Kanskje gikk du glipp av akkurat disse sakene?

## [Gamle rør i borettslag og sameier: Skifte ut eller gå for rørfornying?](https://blogg.vb.no/proff/gamle-ror-i-borettslag-og-sameier-utskiftning-eller-rorfornying)

<https://blogg.vb.no/proff/gamle-ror-i-borettslag-og-sameier-utskiftning-eller-rorfornying>

Dette er et tema mange er opptatt av, og kanskje ikke så rart. Det er et fortsatt et stort antall boliger rundt om i landet med gamle rør som lever på overtid. Hva som er lønnsomt å gjøre, å skifte ut rørene eller å gå for fornying av eksisterende rør, må avgjøres i hvert enkelt tilfelle. En som kan mye om dette er VB Rørlegger Baard Aas. Du finner artikkelen hans [her.](https://blogg.vb.no/proff/gamle-ror-i-borettslag-og-sameier-utskiftning-eller-rorfornying)

## [Sprinkleranlegg: Hva er forskjellen på tørranlegg, glykolanlegg og våtanlegg?](https://blogg.vb.no/proff/sprinkleranlegg-forskjellene-pa-torranlegg-glykolanlegg-og-vatanlegg)

<https://blogg.vb.no/proff/sprinkleranlegg-forskjellene-pa-torranlegg-glykolanlegg-og-vatanlegg>Sprinkleranlegg er en effektiv "brannvakt" for både liv og verdier, men det er ikke alltid like lett å vite hva slags anlegg en bør ha.  Og hva bør du egentlig tenke på når du skal ha sprinkler i et næringsbygg? [Denne artikkelen, ](https://blogg.vb.no/proff/sprinkleranlegg-forskjellene-pa-torranlegg-glykolanlegg-og-vatanlegg)som Svein Heggebø hos VB Tekniske står bak, tar for seg viktige forskjeller mellom ulike anlegg og hva du bør vite for å velge rett.

## [6 klassiske feil rørleggere (og andre) bør unngå i anbudskonkurranser](https://blogg.vb.no/proff/6-klassiske-feil-rorleggere-bor-unnga-i-en-anbudskonkurranse)

<https://blogg.vb.no/proff/6-klassiske-feil-rorleggere-bor-unnga-i-en-anbudskonkurranse>Christine Sanner som er prosjektansvarlig hos VB og jobber mye med kompetanseutvikling, delte [denne artikkelen](https://blogg.vb.no/proff/6-klassiske-feil-rorleggere-bor-unnga-i-en-anbudskonkurranse) om hvordan typiske tabber kan unngås når en skal levere inn anbud.  Nyttig lesing for den som har travle dager og som kan trenge noen viktige - og ofte avgjørende - påminnelser.

Er det temaer du er spesielt opptatt av som du kunne tenke deg at vi skriver mer om på bloggen vår? Del det gjerne med oss, enten her på bloggen, eller [send noen ord til VB. ](http://vb.no/proff/om-vb-proff/)

[Vis hele posten](https://blogg.vb.no/proff/mest-lest-i-2019-gamle-ror-i-borettslag-sprinkleranlegg-og-tabber)

```json
{
  "@context" : "http://schema.org",
  "@type" : "BlogPosting",
  "author" : {
    "@type" : "Person",
    "name" : "VB"
  },
  "dateModified" : "2020-01-02T09:00:00.495Z",
  "datePublished" : "2020-01-02T09:00:00Z",
  "headline" : "Mest lest i 2019: Gamle rør i borettslag, sprinkler og vanlige tabber",
  "image" : {
    "@type" : "ImageObject",
    "height" : 562,
    "url" : "https://respons.vb.no/hubfs/VB_nytt%C3%A5r_blogg_foto_shutterstock_1262307655.jpg",
    "width" : 1000
  },
  "mainEntityOfPage" : "https://blogg.vb.no/proff/mest-lest-i-2019-gamle-ror-i-borettslag-sprinkleranlegg-og-tabber",
  "publisher" : {
    "@type" : "Organization",
    "logo" : {
      "@type" : "ImageObject",
      "height" : 60,
      "url" : "/hs/hsstatic/content_shared_assets/static-1.4092/img/default-amp-logo.png",
      "width" : 60
    },
    "name" : "VB Bloggen Proff"
  }
}
```